skip to Main Content
+90 212 225 62 26 info@revalua.com
Şirket Değerleme Raporu Örneği

Şirket Değerleme Raporu Örneği

Şirket değerleme raporu örneği her şirkete göre değişse de size bu yazımızda örnek bir rapor sunuyorum. İçerik, detay ve rakamlardan bağımsız olarak raporu incelemenizi tavsiye ederim. Eğer sorularınız olursa, yorum bölümüne yazarsanız size en kısa zamanda cevap verebilirim.

Örnek raporu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

sirket-degerleme-raporu-ornegi

Kısaca rapor içeriğinden bahsedelim.

Giriş ve Yönetici Özeti

Her raporumuzda yönetici özeti bölümü yer alır. Bu kısımda, raporun önemli bölümlerinden başlıklar ile önemli rakamlara burada ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, ilginizi çeken alt başlığa doğrudan gider, zaman kazanırsınız.

Rapor Bilgileri

İlk başta raporu talep eden müşteriden, iletişim bilgileri ve raporun talep konusu olan dayanak sözleşmeye yer verilir. Raporun talep tarihi, müşteri numarası, raporun kapsamı, varsayımlar ve kısıtlayıcı unsurlardan bahsedilir. Bu varsayımlar, kimi zaman eksik bilgilerden kimi zaman da yeni oluşan ama önceki yıllarda olmayan yapılanmaları içerebilir. Uyarı ve bilgilendirmeler bölümünde, şirketi tanımayanlar için bilgiler bulunur. Daha önce şirket değerleme raporu okumamış kişiler için kavramların ve kısaltmaların bahsedildiği bir bölüm yer alır. Raporu hazırlayan kurum ve danışmana ait bilgiler de ilk bölümde yer alır. Kullanılan kaynaklar mutlaka raporda yer alır.

Şirket Profili

Şirketin tarihçesi, gelişimi, önemli gelişmeler, gerilemeler, ortaklık  yapısı, yönetim kurulu ve yönetime ilişkin bilgiler ile şirket, raporun bu bölümünde anlatılır. Raporlar kimi zaman yeni hissedarlar kimi zaman da yeni iş birlikleri/şirket evlilikleri için hazırlanması sebebi ile dışarıdan bir kişi ve kuruma şirketi anlatmaya yönelik hazırlanmaktadır.

Faaliyet Bilgileri

Şirketin faaliyet konusu, hangi alanlarda hizmet verdiği, satışları ve iş riski ile faaliyetlerin değerlendirilmesine yer verilir. Riskler, teknolojik riskler olabileceği gibi hukuki riskler de olabilir.

Yönetim Kalitesi ve Kurumsallık

Son 20 yılın en çok konuşulan konusunda, raporumuzda yer veriyoruz. Şirketin temel taşı olan yönetimin hassasiyetlerine ve kurumsallığını irdeliyoruz bu başlık altında. Organizasyon şeması, işleyişi ile yönetimin hedeflerini değerlendiriyoruz.

Mali Kontrol ve Raporlama

Şirketin muhasebe düzeni, bütçe yapıp yapmadığı, mali denetimini nasıl yaptığı ve raporlamaları hakkında bu bölümde bilgiler verilir. Böylece şirketin, mali düzenini nasıl sağladığı irdelenir.

Ekonomi Sektör ve Bölge Analizi

Ekonomik analiz, daha çok yurtiçinde olmayan okuyucuların işine yarayabileceği gibi biraz da şirketin yüzdesel verileri ile ekonomik yüzdesel verilerin karşılaştırılması için hazırlanır. Her ne kadar hepimiz ekonomiyi takip ediyoruz desek de, yazılı olarak ortaya konması, mali veriler ile karşılaştırma yaparken kolaylık sağlamaktadır.

Sektör analizi bölümünde, yine sektörü bilmeyenler için kısa bilgilerin yer aldığı bölüm yer alır. Sayısal veriler ile sektör irdelenir ve şirket değerlemesine konu kurumun verileri toplam sektör verileri ile karşılaştırılabilir.

 

Yukarıda bulunan şirket değerleme raporu örneği  linkinden rapora ulaşabilir veya aşağıda şirket değerleme raporu içeriği hakkındaki videomuzu  izleyebilirsiniz:

Back To Top
×Close search
Ara