skip to Main Content
+90 212 225 62 26 info@revalua.com
Fizibilite Raporu

Fizibilite Raporu

Yatırım yapmayı düşünüyorsunuz ve fikrinizin karlı olacağını düşünürsünüz değil mi. 2015 yılında kapanan 12.114 şirket de aynısını düşünüyordu. Hatta önümüzde beş yıl boyunca açılacak 5000 fabrikada aynısını düşünecektir. Yatırım fizibilite raporu işte bu fikri ‘sorgulamak’ için en ‘ucuz’ yoldur.

Tüm hesaplarınızı yaptınız mı?
Tüm hesaplarınızı yaptınız mı?

Fikriniz ne olursa olsun bu bir yatırım kararı ise cebinizden bir miktar para çıkacak ve bununla birlikte yanında bankadan alacağınız veya eş-dostunuzdan alacağınız paralar da toplamda bir miktara ulaşacak. Yatırımınız hayata geçmeden topladığınız 100 birim para, işler yolunda gitmezse avukatlık masrafları, vergiler, kamu harçları ve faiz giderleri gibi bedellerle belki de 150 birim para olarak geri ödenmesi gereken ‘yük’ haline gelecektir.

Kredi faizlerini hesaba katıyor musunuz?
Kredi faizlerini hesaba katıyor musunuz?

O halde ne yapmalı? İlkokul günlerinden bir sözü hepimiz hatırlarız ‘sağlamasını yapın’ işte sınıf öğretmenimizin sözü yatırım kararı öncesinde de gerekli. Sağlamasını yapın.

Sağlamanızı yaptınız mı?
Sağlamanızı yaptınız mı?

Yatırımın sağlamasını nasıl yaparız? Bir yatırım kararını oluşturan etmenler ne olursa olsun çıkan sonucu eş-dostunuz ile paylaşırsınız. Onlar genelde sizinle aynı fikirde olan sizin başarılı olmanızdan memnun olacak kişilerdir. Sizi üzmek istemeyebilirler, ama sonrasında yatırımınız başarısız olursa? En çok yine onlar üzülecektir. Yatırımın sağlamasını bu sebeple, sizin müdahale etmeyeceğiniz yani bağımsız bir görüşün yapması daha doğrudur. Bu bağımsız kurum sizin için sektör araştırmasını, hukuki kısıtları, yatırımcıları, rakipleri ve pazar araştırmalarını yaparak sektörün dinamiklerini ortaya çıkarır.

Teşvik şansını kaçırmayın!
Teşvik şansını kaçırmayın!

Teşvik şansı var mı, statünüz teşviğe uygun mu ya da hangi bölgede ne tür bir yatırım yaparsanız teşvik kapsamına girebilirsiniz? Açmayı düşündüğünüz fabrika, düşündüğünüz yerde imalat yapabilir mi, izinleri yeterli olan bir OSB mi yoksa değil mi? Arsaya para vermeniz şart mı yoksa teşvik kapsamında olan bir yerde bedava bir arsa elde edebilir misiniz? Ne kadar çok imkan var esasında ama tüm bunları yatırımınız öncesinde tespit etmeniz gerekiyor. Bu noktada yatırım fizibilite uzmanlarının tecrübeleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Yatırım fizibilitesi adını verdiğimiz bu çalışmanın fiyatı ise düşündüğünüz kadar pahalı değildir. Çoğu zaman yatırımınızın binde birinden bile ucuzdur. Arabanıza kasko yaptırıyor musunuz? Cevabı evetse, bu da yatırımınızın bir nevi sigortası gibi düşünülebilir. Yatırım fizibilite uzmanları, genellikle bu fizibilitenin farklı 1-2 firma tarafından yapılmasını da özellikle tavsiye ediyorlar.

Fizibilite uzmanlığı ekip işi
Fizibilite uzmanlığı ekip işi

Fizibilite uzmanı genellikle bir kişi değildir, sektörü tanıyan kişilerden oluşur ve bu ekibi finans ve işletme tecrübesine sahip kişiler tamamlar. Bir fizibilite çalışmasında en az 3-4 kişilik bir ekip çalışır.

Fizibilite Raporu Kaç Sayfadır?

Fizibilite raporu, en az 30-40 sayfadan başlar 150-200 sayfaya kadar çıkabilir. Detay ve içeriğe göre çok daha uzunlarını da görebilirsiniz. Sektörü bilmeyenlere açıklamak için ve dışarıdan her okuyanın bilgi sahibi olması için tüm detaylara değinilmeye çalışılır. İsteklerinizi özellikle fizibilite raporu hazırlanmadan, teklif aşamasında uzmanlara iletirseniz sizin isteklerinize tam uyacak bir raporu almanız da mümkün olacaktır.

Fizibilite raporu nasıl birşeydir?
Fizibilite raporu nasıl birşeydir?

Hangi firmayı tercih etmeniz gerekir sorusunun cevabı, tecrübeden yana olacaktır. Firmanın daha önce hazırladığı raporları sizinle paylaşması etik ve gizlilik açısından mümkün değildir ancak birebir yapacağınız görüşmede mutlaka örnek formatı ve başlıkları görmeyi isteyin. Size güven vermeyi arzu eden yatırım fizibilite şirketi mutlaka bu konuda size yardımcı olacaktır.

Hangi fizibilite şirketini seçmelisiniz?
Hangi fizibilite şirketini seçmelisiniz?

Yatırım fizibilite raporu kaç günde hazır olur sorusu uzmanlara en çok sorulan sorulardan, ve bir cevabı yoktur. Çünkü her fizibilite raporu isteğe göre hazırlanır sadece çok ufak bir kısmı hazırdır mesela ülkenin durumu, ekonomik veriler gibi çok kısa bir bölümü hazır olduğu için sektör araştırması, pazar araştırması, rakipler, yatırımcı profili, hukuki kısıtlamalar, teşvikler gibi kısımların incelenmesi oldukça zaman almaktadır. Genel olarak bir veri vermek gerekirse bu çalışmalar için en az 2-3 haftalık bir zamanı planınıza almanız lazım. Yıllarca sürecek bir yatırım için bu süreyi fazla görmemelisiniz.

Çalışmalar sırasında müşterilerimiz ile mutlaka yüzyüze toplantı yapıp onların isteklerini anlamaya çalışıyoruz. Kendi bilgi ve tecrübemiz ile referanslarımızdan bahsediyoruz. Çalışmamızı tamamlarken bir kısa bilgi aktarımı daha yapıp, taleplerini tekrar netleştiriyor ve bir revizyondan sonra müşterilerimize sunuyoruz. Kimi müşterilerimizin birden fazla yatırımcısı veya ortağı olabiliyor bu durumlarda da sunum aşamasında özel bir sunumu müşterilerimizin önceden ayarlayacağı toplantı salonunda sunuyoruz.

Fizibilite raporu sunumu

15 yılı aşkın hizmet verdiğimiz bu alanda sizlerin sorularını herzaman cevaplamaya gayret ediyoruz. Siz de merak ettiğiniz sorularınızı lütfen bize iletin. İletişim sayfasında göreceğiniz form aracılığı ile veya info [at] revalua.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Deneyimli kadromuzdan hizmet almak isterseniz bizden randevu almanız yeterli olacaktır telefonumuz 0212 2256226

Back To Top
×Close search
Ara